Stanowisko komputerowe dla pracownika biurowego

stanowiska komputeroweWspółczesny świat biurowy nie istnieje bez komputerów. Określenie praca przy komputerze jest synonimem pracy biurowej. W erze cyfryzacji każdy dokument papierowy jest procesowany, wprowadzany do dokumentacji elektronicznej komputerowej. Coraz więcej firm dąży do przejścia na tzw. tryb elektronicznych faktur. Czy papier i ręczne pisanie na kartce przetrwa. Zapewne tak, szczególnie w mniejszych firmach broniących się trochę przez pełną „cyfryzacją” . Jednakże należy mieć świadomość, że elektroniczny przepływ dokumentu pomiędzy firmami, jak i wewnątrz biura firmy to ogromna oszczędność czasu oraz nakładów na pracowników.
Przez wiele stanowisko biurowe, było pewnego rodzaju hybrydą biurowo-komputerową. Obecnie coraz większa informatyzacja szczególnie w sektorze księgowo-płatniczym sprawia, że pracownik niemal cały dzień wpatrzony jest ekran monitor, ręce nieustanie piszą na klawiaturze z małą przerwą na wykonanie telefonu. Praca na takim stanowisku komputerowym to niemal nieustanna pozycja siedząca. To co potrzebuje pracownik to wysokiej jakości sprzęt komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem oraz wygodne krzesło komputerowe.
Należy zdawać sobie sprawę, że wraz z ewolucją życia i pracy w biurze zmieniły się również postawa siedząca. Paręnaście lat temu, kiedy komputer był  zarezerwowany tylko dla nielicznych osób  pracownik przy biurku był zdecydowanie bardziej pochylony. Głowa wpatrzona w dokumentacje leżącą na blacie biurka, a sylwetka bardziej pochylona do przodu. W związku z tym wiele krzeseł posiadało niższe niż obecnie oparcia. Rzadko kiedy pracownik opierał o siedzisko i prostował. A jeśli tak się działo po prostu nie miał oparcia od części łopatek wzwyż. Z coraz większą ilością komputerów postawa siedząca pracownika biurowego stawała się coraz bardziej wyprostowana. Aż do obecnego stanu rzeczy, gdzie na każdym biurowym stanowisku jest komputer. Postawa jest zdecydowanie bardziej wyprostowana, a przynajmniej powinna taka być.
Pozycja siedząca nie jest naturalna dla ludzkiego ciała. Współczesna praca w biurze to wręcz silne „przyklejenie’ do siedziska i oparcia krzesła komputerowego. Wraz ze wspomnianą powyżej ewolucją nastąpiły również zmiany w ogólnym podejściu do krzeseł biurowych. Producenci zaczęli projektować i wdrażać do swojej oferty produkty bardziej pasujące do aktualnej pracy biurowej. Krzesła z typowo niskich biurowych, zmieniły się pod względem wyglądu w zdecydowanie wyższe. Zmieniło się oparcie krzesła, które zaczęło być wyższe z dodatkową możliwością regulacji wysokości. Wreszcie pojawił się model siatkowy. Zastąpienie tradycyjnego tapicerowanego lub szytego oparcia wersją siatkową bardzo poprawiło wygląd krzesła. Nie tylko ożywił się design krzesła, przepuszczalna struktura siatki zwiększyła komfort pracy. Poprzez takie rozwiązanie powietrze dociera głębiej, bardziej bezpośrednio do ludzkiego ciała. Zwiększa się estetyka, oraz poprzez elastyczność siatki pojawia się miejsce na mechanizm regulacji lędźwiowej. Jest ona zalecana dla wszystkich osób posiadających problemy z kręgosłupem. Ale również jest doskonałym narzędziem profilaktycznym.
Poza wyglądem krzesła komputerowego coraz większe znaczenie ma to co na pierwszy „rzut oka”  nie widoczne. Budowa techniczna krzesła jest zdecydowanie ważniejszym kryterium niż wygląd i cena. Duży poziom możliwych regulacji i ich szeroki zakres pozwala pracownikowi biurowemu na dopasowanie siedziska i oparcia do własnej niepowtarzalnej budowy ciała. Taki zestaw rozwiązań nazywany jest ergonomicznym. Taki rodzaj fotela komputerowego jest potrzebny na każde stanowisko. W tym przypadku nie należy iść na kompromis i wybierać krzesła z wyglądem dedykowanym komputerowemu, lecz nie posiadających należytej budowy. Kluczowymi elementem każdego krzesła jest głównym mechanizm sterujący.

Zdjęcie pobrane z serwisu : https://pixabay.com/pl/komputer-stacja-robocza-1721709/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budowa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.