Ergonomia stanowiska komputerowego

Komputerowe krzesło ScubaPraca przy komputerze to codzienna biurowa rzeczywistość. Biurowe stanowisko pracy to tylko inne określenie komputerowego miejsca biurowego. Obecnie każde stanowisko w przestrzeni biurowej zawiera komputer. Ten stał się integralną każdego biura, każdy pracownik posiada co najmniej jeden komputer firmy. Oczywiście wszystko to dzięki nieograniczonemu dostępowi do Internetu, oraz ogromnej rewolucji w sposobie prowadzenia biznesu. Fax został zastąpiony przez email, tysiące kartek papierów – ważny dla firmy dokumentów przechowywana jest w wersji cyfrowej. Szczególnie internetowy obieg cyfrowych dokumentów wymusza całkowitą zależność od komputera i dostępu do globalnej sieci.
Współczesna praca biurowa to nieustana pozycja siedząca, ręce na klawiaturze, głowa wpatrzona w monitor, a co z resztą ciała ? Ogromne znaczenie ma zatem krzesło komputerowe lub fotel, na którym pracownik będzie siedział. W ofercie producentów można znaleźć coraz nowsze modele. Wszystko w ramach wspomnianej biurowej komputeryzacji. Pozycja siedzą bardzo znacznie się zmieniła, z pochylonej ku blatowi biura to zdecydowanie bardziej wyprostowanej, równoległej do monitora komputera. A to zmienia oczekiwania wobec krzesła, konieczne były zmiany z modelu typowo biurowego na model dedykowany użytkowaniu przy komputerze.
Podstawa zmiana to wysokość oparcia. Kiedyś w erze bez komputerów, lub gdy dopiero pojawiały się pierwsze ich modele nie przywiązywana uwagi do oparcia krzesła jak i jego całości.  Krzesła posiadały zdecydowanie niższe oparcia, a w modzie były fotele – zdecydowanie wyższe. Jednak wraz z rozwojem biurowego designu następowało stopniowe odejście od tej konstrukcji. Główną przyczyną była zdecydowanie większa elastyczność w tworzeniu nowych wzór krzeseł, przy braku tych możliwości w przypadku foteli. Fotele komputerowy posiadają ze spojone siedzisko z oparciem ( połączone wewnętrznie). W krzesłach połączenie nie jest bezpośrednie, lecz przez łącznik – mechanizm.  Tak naprawdę to on jest kluczowym elementem konstrukcji krzesła. Słowo mechanizm można uznać za określenie łącznika oparcia z siedziskiem, który spowoduje, że dane krzesło będzie wytrzymałe ( wytrzymalsze ), a pracownik komputerowy będzie miał do dyspozycji szereg regulacji. Bez możliwości regulacyjnych dopasowanie oparcia i siedziska nie będzie pełne. Praca biurowa przy stanowisku komputerowym jest bardzo obciążająca. Ogromne oczekiwanie i stres to już wystarczająco dużo. Ciało, fizyczność człowieka nie może być kolejnym czynnikiem dekoncentrującym. Pracodawcy są coraz bardziej świadomi, jak ogromną rolę odgrywa ergonomii stanowiska pracy. Źródło : http://stanowiskopracy.pl/ergonomiczne-stanowisko-pracy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca przy komputerze i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.