Komputerowe stanowisko pracy

Krzesło do komputera VeyronKomputer to przedmiot, który stał się podstawowym narzędziem, wręcz częścią życia człowieka. Podobnie zresztą jak telefony, smartphony i inne urządzenia. Komputery były najstarszą, pierwszym elektronicznym wynalazkiem, który otworzył bramę do globalnej sieci. Internet jest już obecny w każdym miejscu, w formie kabli stacjonarnej jak i tej bezprzewodowej.
Komputer stał się przedmiotem obecnym na każdym stanowisku pracy. Również w domu coraz większa część społeczeństw dynamicznie rozwijających się – intensywnie pracuje lub korzysta z komputera w ramach popołudniowo-wieczornej rozrywki. Biuro i skomputeryzowane stanowiska sprawiły się pracownik jest ciągle w pozycji siedzącej, ściśle „sklejony” ze swoim stanowiskiem pracy. Dynamika biurowa jest często bardzo znikoma, wyjście na przerwę biurową lub spotkanie pracowników firmy. To jednak niemal przez cały dzień spędzany jest na siedząco, z głową wpatrzoną w monitor. Pozycja siedząca nie jest naturalna, człowiek jest zbudowany do pracy w pozycji stojącej. Praca siedząca wydaje się bezpieczna dla zdrowia, ale tylko pozornie. W każdej firmie ważne jest więc nowoczesne ergonomiczne stanowiska do pracy komputerowej. Kluczowy przedmiot to oczywiście krzesło komputerowe. To ono poprzez bezpośredni kontakt z ciałem pracownika, ma największy wpływ. Odpowiednia ergonomiczna budowa jest czymś niezwykle potrzebnym, wręcz niezbędnym. Przez wiele lat, kiedy to fotele biurowe dominowały na rynku wygoda tego przedmiotu była narzucana z góry. Dla użytkowników o pewnej budowie ciała faktycznie tak było, ale dużej grupy osób było zupełnie odwrotne. Po paru latach od boomu komputerowego zostały zaprojektowane i zbudowane krzesła komputerowe. Oczywiście nie od razu powstały modele ergonomiczne, potrzeba było kilku generacji.
Jakie powinny być więc krzesła komputerowe. Przede wszystkim powinny posiadać ergonomiczna budową – mechanizmy, które umożliwią pozwolą użytkownikowi na pełen zakres regulacji. Praca siedząca bardzo obciąża kręgosłup, chociaż przez długi okres czasu jest to całkowicie nieodczuwalne. Mowa oczywiście o krzesłach, które nie mają możliwości regulacji. Zamiast siedziska i oparcia dającego się dopasować do ciała osoby obsługującej kręgosłup, pojawia się odwrotne zjawisko. To mięśnie dolnej partii kręgosłupa zaczynają się dopasowywać do fotela. Z czasem przynosi to regularne bóle dolnej partii mięśni otaczającej ten ważny narząd. Dlatego więc należy zapobiegać użytkowaniu tanich krzeseł, bez możliwości regulacji na stanowiska komputerowych. A w biurach różnych firm, gdzie można je znaleźć należy dokonać jak najszybszej wymiany. Krzesła do komputera regulowane, nazywane równie często ergonomicznymi chronią kręgosłup – jest to doskonałe narzędzie w profilaktyce dolegliwości kręgosłupa.
Każde krzesło komputerowe powinno posiadać oparcie o odpowiedniej wysokości. Dawna praca biurowa polega na przeglądaniu i pracy z dokumentami papierowy. Wówczas plecy pracownika biurowego nie dolegały do krzesła ( górna partia) , a głowa była wpatrzona w monitor. Obecnie pozycja biurowa, określana też komputerową jest inna. Pracownik jest zdecydowanie bardziej wyprostowany, głowa jest wpatrzona w monitor. Krzesło do komputera powinno, więc posiadać wysokie oparcie. Duże znaczenie ma również wariant oparcia, co raz częściej dla osób obsługujących komputery polecane są krzesła komputerowe z siatkowym oparciem. Dzięki nim powietrze dociera bardziej bezpośrednio do ciała użytkownika, a samo oparcie jest zdecydowanie bardziej odporne i łatwe do utrzymania w czystości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca przy komputerze. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.