Krzesła komputerowe

Współczesne zadania do wykonania w ramach pracy na etacie, czy nawet samozatrudnienia nie zostaną zrealizowane bez udziału komputera. Występuje on w formie albo stacjonarnej dla pracowników, których praca nie ma charakteru mobilnego. Dla osób często opuszczających biuro niezbędne jest zastosowanie laptopów.
Biura pracownicze zostały zreorganizowane lub projektowane są wobec zupełnie innego stylu niż w końcówce dwudziestego pierwszego wieku.  Mimo tak ogromnych narzędzi obliczeniowych zabudowanych w komputerze, urządzenie to musi być obsługiwane przez człowieka. Nadmiar i charakter zadań sprawia, ze praca ta tylko pozornie wydaje się prosta.  Wielogodzinna wytężona praca umysłowa siedząca powiązana z pisaniem na klawiaturze wymaga odpowiedniego krzesła. Nie może to być przedmiot domowy dedykowany użytkowaniu w kuchni lub pokoju. Musi to być krzesło zbudowane na bazie krzesła biurowego z pewnego rodzaju udoskonaleniami.
Krzesła komputerowe muszą posiadać odpowiednią techniczną budowę. Użytkownik, pracownik komputerowy musi mieć możliwość dopasowania kształtów krzesła ( oparcie, siedzisko ) do potrzeb własnego ciało. Odpowiednia techniczna budowa i jej zewnętrzne zakończenie w postaci łapek umieszczonych pod siedziskiem pozwalają użytkownik na duże możliwości konfiguracyjne. W ten sposób osoba użytkująca komputer sama decyduje o pozycji fotela – najlepszej dla specyfiki, pisania na klawiaturze i fizycznego komfortu. Krzesła do pracy przy komputerze muszą być wygodne, bo są użytkowane niemal przez cały dzień pracy. W przypadku specjalizacji takich jak informatyk / programista siedzenie na krześle komputerowym ma duży dłuższy wymiar. Taki rodzaj krzeseł uniwersalnie wygodnych nazywamy ergonomicznymi. Krzesło do komputera powinno poza tym posiadać specyficzną budowę zewnętrzną. Wysokie regulowane oparcie zakończone również regulowanym zagłówkiem wydaje się niezbędne do wytężonego patrzenia w monitor. Pisanie na klawiaturze wymusza konieczność zastosowania regulowanych podłokietników. Oparcie krzesła musi być odpowiednio wyprofilowane, szczególnie na potrzeby odcinka lędźwiowego. Dopuszczalne w takim przypadku jest również oparcia siatkowe, który umożliwiają zastosowanie mechanizmu regulacji lędźwiowej od zewnątrz, poprzez wykorzystanie elastyczności siatki.

Zapisz

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca przy komputerze i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *