Fotele biurowe czy krzesła obrotowe

Krzesło komputerowe LambdaDo firmowego biura czy też tego w domowym zaciszu potrzebny jest przedmiot, który umożliwi siedzenie przy biurku. Nie chodzi już tylko o odrabianie lekcji, czy też sporadyczne przygotowywanie dokumentów, lecz o korzystanie z komputera. Podobnie w biurze firmy pracownicy nie pracują na stojąca, a ich praca to ścisłe korzystanie z komputera z dostęp do Internetu. Odbywa się to w pozycji siedzącej przy biurku.
Ostatnie 2-3 dekady to ogromne zmiany w domowym i biurowym środowisku. Zmieniło się wiele, bo komputer i Internet zrewolucjonizowały i odmieniły życie ludzi na całym świecie.  Praca w biurze przestała się kojarzyć ze stertą dokumentów – a taki był stereotyp pracownika przez długie lata. Obecnie praca to niemal tylko i wyłącznie użytkowanie komputera, możliwości dedykowanego oprogramowania i oczywiście dostępu do Internetu. Pracownik w biurze siedzący na portalach społecznościowych – tak pokazywany jest współczesny pracownik biurowy oczywiście w krzywym zwierciadle. W większości firmy pracownicy zdają sobie sprawę jak duże to zagrożenie. Szczególnie w większych firmach korporacyjnych nikt nie myśli to marnowaniu czasu na takie portale, kiedy to liczba zadań jest ogromna, a na koniec dnia trzeba wysłać raport.
Wracając jednak to tytułowe zapytanie odpowiedź jest jeszcze inna – krzesła komputerowe. Można powiedzieć, że obecne krzesło dla pracownika biurowego jest po prostu przedmiotem dedykowanym do pracy przy komputerze. Wymagania wobec tego przedmiotu zmieniły się wraz z erą komputerów, Internetu i przede wszystkim rewolucją cyfrową. Zmieniła się przede wszystkim sylwetka pracownika, z bardziej zgarbionej, pochylonej na wyprostowaną z głową skierowaną na monitor komputera lub laptopa. W związku tym pozycja siedząca również bardzo się zmieniła, a tym samym również oczekiwania i potrzeby dopasowania ze strony krzesła lub fotela.
Dlaczego nie fotele biurowe. Jest to najstarszy projekt, produktowo starszy brat krzesła obrotowego i nawet współczesnych krzeseł komputerowych. Fotele biurowe posiadają jednolitą konstrukcje siedziska i oparcia – oceniając jego wygląd z perspektywy krzesła i jego budowy. Fotele przez długie lata dominowały, zarówno w użytkowaniu biurowym jak i tym domowym. Oczywiście można powiedzieć, że dla wielu osób by bardzo wygodne, lecz możliwości regulacyjnych w tym produkcie jest zdecydowanie za mało. Pokrycie materiałem tzw. ekoskórą oraz profilowe lędźwiowe to cecha charakterystyczna. Jednakże należy zadać sobie pytanie, jak długo jest popularny dany przedmiot z danej dziedziny. Przecież co rok producenci tworzą nowocześniejsze, bardziej funkcjonalne wersje tego samego przedmiotu. W fotelu niemal wszystkie rozwiązania jak sama wygoda były narzuca z góry przez producenta. Specyfika tego produktu stała się ogromną przeszkodzą w dążeniu do dalszego rozwoju – nowych wersji.
Właśnie dlatego wymyślone zostały krzesła biurowe, bo w pewien sposób wyczerpał się rozwojowo projekt o nazwie – fotel. Oddzielone siedzisko i oparcie było swoistą innowacją, ale wymagało zdecydowanych rozwiązań tak by połączyć te dwie składowe. Pierwotne krzesła biurowe to produkty proste, posiadające jedynie regulacje wysokości siedziska. Jednakże ta jedna mała zmiana – odseparowanie siedziska i oparcia spowodowało, że producencie mogli rozwijać bardzo mocno ten projekt biurowy. To co jest cechą charakterystyczną pierwotnych krzeseł biurowych to stosunkowo niskie oparcie. Jeszcze w ten komputery w Polsce nie były tak powszechne, a przy biurku na takim krześle pracowało się z dokumentami papierowymi.
Z erą komputerów i pewnego uzależnienia firmy od Internetu producenci mebli biurowych utworzyli nowo generację produktów. Przede wszystkim bardziej nowoczesnych pod względem wyglądu i estetyki. Pojawił się forma szyta oraz siatkowe oparcia. To właśnie ta składowa krzesła zdecydowanie się zmieniła, zarówno pod względem designu jak i parametrów. Oparcia nowoczesnych krzeseł są zdecydowanie wyższe i lepiej wyprofilowane. Ponadto wiele zmieniło się w konstrukcji krzesła, szczególnie we względzie wytrzymałości oraz  przede wszystkim zaawansowania technicznego i możliwości regulacyjnych. W ten sposób opisujemy już przedmiot biurowy, który można z pewnością nazwać krzeseł komputerowym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przy biurku przed monitorem i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.